Hoppa till innehåll

Konsertdag i Bamberg

Idag blev vi återigen avlämnade av våra värdfamiljer och delade upp oss i grupper för förmiddagens aktivitet. I olika grupper fick man gå på stan och kolla i butiker och shoppa, och en liten grupp annor gick upp till Altenburg, en gammal borg med helt fantastisk utsikt!

Alla åt lunch i sina grupper på stan och vid tvåtiden samlades vi igen, innan vi gick till kyrkan för repetition inför konserten ikväll! Repetitionen gick bra och efter en stund anslöt den tyska kören och vi sjöng igenom de tre låtar vi kommer att sjunga tillsammans på konserten. Vi låtar fint tillsammans och jag känner mig supertaggad!

Nu äter vi nuggets och laddar upp för en superkul konsert med underbar musik, det ska bli kul att höra vad den tyska kören ska sjunga.

Bilder från Altenburg!

Nuggets!

Nuggets!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *