Hoppa till innehåll

Första kvällen i Bamberg

Efter en lång bussresa är vi nu framme i Bamberg! På bussen hade konsertadministrationen förberett ett bingo, som Nora och Ester vann! Vi stannade på ännu en rastplats för att äta mackorna vi tagit med från frukosten på vandrarhemmet och innan vi gick på bussen ledde konsertadministrationen en lek för att vi skulle få röra på oss innan sista delen av resan!

När vi kom fram blev vi välkomnade av den tyska kören med grillad korv och sång! Det fanns en volleyboll plan och en stor gräsmatta där vi kunde springa runt, eller sitta i solen och prata. Vi lekte också en lek tillsammans med den tyska kören, innan vi fick möta flickan vi skulle bo hos. Sen fick alla följa med till sin värdfamilj. Imorgon ska vi ses tidigt för en härlig historisk stadsvandring i den fina gamla staden, innan lunch och olika aktiviteter på eftermiddagen. Imorgon ska vi alla få ha en riktigt rolig dag!

1 kommentar till “Första kvällen i Bamberg”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *