Hoppa till innehåll

Konsertdag i Stuttgart

Imorse blev vi äldre avsläppta vid vandrarhemmet av våra värdfamiljer, där de yngre sovit och ätit frukost. Mariorna verkade ha trivts bra där, och de flesta annor var nöjda med sina värdfamiljer. Förmiddagens stora aktivitet var att gå till det gamla slottet och gå på ”Haus der musik”, ett museum fullt med olika spännande instrument. Efter det gick alla marior med ledarna till en kinesisk restaurang med buffé. Några av oss annor följde med också, och maten var god. De andra äldre tjejerna var ute på stan i grupper och åt lunch på egen hand.

Efter lunchen var det dags att röra sig mot domkyrkan där kvällens konsert ska vara. Vid repets början var många trötta, men vi sjöng och fint och åt mat på mcdonalds efteråt. Nu ska vi strax repa med den tyska kören innan konserten kl 20. Alla är piggare och glada, konserten kommer bli superfin.

Påväg till muséet!

Lite bilder från muséet!

Klara spelar piano helt fantastiskt fint

Matilda provar att spela på flaskor

Laddar upp för konsert!

1 kommentar till “Konsertdag i Stuttgart”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *